Sławomir Dobrzański jest wszechstronnym pianistą, występującym jako solista i kameralista w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i we wszystkich regionach USA. 
Jako solista występował w USA, Polsce, Niemczech, w Słowacji, Macedonii, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Francji, we Włoszech, w Chinach, na Tajwanie, w Ekwadorze, Peru, Paragwaju i Argentynie. Uczestniczył w  “Potomac River Piano Festival”, Poznańskim Festiwalu Mozartowskiem, Konfrontacjach Chopinowskiech w Antoninie, Festiwalu Muzyki Współczesnej  “Warszawska Jesień”, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Chopinowskim na Hawajach, Festiwalu  „Chopin & Friends” w Nowym Jorku,   “Chopiniana” Festival w Buenos Aires w Argentynie, Festiwalu Nowej Muzyki w Darmstadt w Niemczech,  “Music Gettysburg!” Festival w Gettysburgu, El Paso Chopin Music Festival, American Liszt Society National Festival w Lincoln, Nebraska, Chopin Festival w Miami na Florydzie, festiwalu “Pianissimo! Acercate a escuchar” w Ekwadorze, "Athena" Festival w Murray, Kentucky i Miedzynarodowym Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie. 

Pianista jest absolwentem Akademii im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwerytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) oraz 
University of Connecticut, w którym uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w 2001 roku. Studiował pod kierunkiem Jadwigi Orzechowskiej, Reginy Smendzianki, Andrzeja Dutkiewicza, Jerzego Maciejewskiego, Kajetana Mochtaka, Jacka Winerocka, Zelmy Bodzin i Neal’a Larrabee. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Szwajcarii i w Polsce, podczas których studiował u  Malcolma Fragera, Mieczysława Horszowskiego  and Victora Merzhanova. Jego mentorami byli także Nina Tichman w Mainz (Niemcy) oraz  Jan Gorbaty w Nowym Jorku.

Pianista nagrał solowe i kameralne utwory Witolda :Lutoslawskiego, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Stefana  Kisielewskiego, komplet solowych i kameralnych utworów Artura Malawskiego, Feliksa Rybickiego, Carla Tausiga i Johannesa Brahmsa dla Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Jest również autorem pierwszej angielskojęzycznej biografii sławnej w XIX wieku pianistki i kompozytorki Marii Agaty Wołowskiej-Szymanowskiej. Książka została opublikowana  w  2006 przez Centrum Muzyki Polskiej w Uniwersytecie Południowej Kalifornii w  Los Angeles. Nagrał także kilkupłytowy album z kompletem utworów fortepianowych Marii Szymanowskiej, wydany ostatnio przez Acte Préalable w Polsce.

Sławomir Dobrzański jest założycielem Towarzystwa Chopinowskiego w Connecticut, którego był także pierwszym dyrektorem artystycznym.  

Sławomir Dobrzański posiada certyfikat Narodowego Nauczyciela Muzyki w USA..
Wykładał w Concordia College w Moorhead, Minesota oraz w University of Rhode Island. Obecnie  prowadzi klasę fortepianu, uczy muzyki kameralnej oraz wykłada literaturę pianistyczną oraz pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Klawiszowych w Kansas State University. Jego studenci uzyskują nagrody i wyróżnienia w lokalnych, stanowych i regionalnych konkursach muzycznych. 

Opinie krytyków:

“The Master of the singing phrase” – Neuss-Grevenbroicher Zeitung, Neuss, Germany
“Unerring execution and eloquent phrasing.” – New Britain Herald
“A perfect interpreter of both Chopin and Liszt’s music.” – The Polonaise, Miami, FL
 “He kept the audience alive and on their toes” – Uconn Daily Campus
“ The Polish pianist showed maturity and sensitivity.’ – Luzerner Tageblatt, Lucerne, Switzerlan"
" His playing has a rarely heard breadth of expression between intimacy and virtuosity” – West-Deutsche Zeitung, 
    Dusseldorf, Germany

 


Powrót do poprzedniej strony Wersja do druku Powrót na górę strony