Dr Blanka Bednarz, absolwentka poznańskiej "Szkoły Talentów" im Jadwigi Kaliszewskiej, ukończyła Kansas University (BM summa cum laude w studio Bena Seyevicha) i New England Conservatory w Bostonie (MM summa cum laude oraz DMA  pod kierunkiem profesorów: E. Rosenblitha, M. Auclair i J. Dunhama). Kameralistykę doskonaliła pod opieką członków kwartetów Ying, Cavani i Borromeo oraz Patricii Zander. Występowała jako solistka m.in. z orkiestrą symfoniczną i kameralną New England Conservatory, Gettysburg Chamber Orchestra, Dickinson College Orchestra, Sinfoniettą Polonią (w Polsce i w Chinach), Connecticut Virtuosi, University of Kansas Camerata, Delaware County Symphony i  Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną. 

Skrzypaczka występuje w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Chinach, Szwecji, Finlandii, Holandii, we Włoszech i na Litwie, m. in. w Jordan Hall w Bostonie, Miller Hall, Philadelphia Ethical Society, Kosciuszko Foundation House, Carnegie Hall i Weill Recital Hall w Carnegie Hall, Groβer Sendesaal des Rundfunks Berlin-Brandenburg, Groβer Sendesaal des Landesfunkhauses Hannover, Beijing Concert Hall, Cardiff City Hall, Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. 
Nagrywa dla Capstone Records, Acte Préalable i Musica Omnia. 

Blanka Bednarz aktywnie koncertuje jako kameralistka. Występowała z Atma Trio m. in. na Międzynarodowym Festiwalu "Chopin and Friends" w Nowym Jorku, Dniach Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie, Międzynarodowym Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Chantarelle Festiwal w Goluchowie, Chopin Festival w Miami, Highlands-Cashier Chamber Music Festival w NC, na zaproszenie Chopin Foundation w USA, Kosciuszko Foundation, Towarzystwa im. Karola Szymanowskego i wielu innych.
Razem ze Sławomirem Dobrzanskim prezentowała utwory Karola Szymanowskiego w Beijing Concert Hall podczas Międzynarodowego Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie - wydarzeniu zorganizowanym w Ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Atma Trio można usłyszeć w Radiu Merkury i Radiu Emaus, regionalnych telewizjach w Poznaniu i we Wrocławiu. CD Atmy Tria, wydane przez Acte Préalable, otrzymał świetną recenzję w czasopiśmie Muzyka 21:  "...To krążek rewelacyjny, którego słucha się z zaangażowaniem i poczuciem pełnego ukontentowania." 

W sezonie 2007/2008 Blanka Bednarz była prymariuszem Vega String Quartet - "residency quartet" w Emory University w Atlancie, GA, nazywanym przez krytyków "cudowna czwórką" (Strad). Współpracowała z renomowanymi artystami, jak Barry Snyder, Rita Sloan, Adrian Levine, Richard Stolzman, członkowie Boston Symphony, William Ransom, Joanna Kurkowicz, Heng-Jin Park, Martin Storey oraz zespołami: Corigliano Quartet, Boston Modern Orchestra Project, Alarm Will Sound i Baltimore Symphony. 

Blanka Bednarz zdobyła I nagrodę w Naftzger Young Artist Competition, II nagrodę w Jefferson Symphony Concerto Competition w Denver oraz wiele innych nagród i wyróżnień, jak Presser Foundation Award, Datatel Award, St. Botolph Club Foundation Grant i Tourjée Alumni Award. 

Dr Bednarz zajmuje stanowisko Associate Professor of Music w Dickinson College. Była także wykładowcą  w New England Conservatory Preparatory School oraz w  Emory University. Prowadzi zespoły kameralne na festiwalach: International Musical Arts Institute (Maine); International Music Institute and Festival, (Maryland) (http://www.imif.us), we  Franklin Pond (Atlanta) i innych. Prowadzi lekcje mistrzowskie w wielu uczelniach i szkołach muzycznych w USA, Polsce i w Chinach, a także pełni funkcję koncertmistrza w orkiestrze Sinfonietta Polonia w Poznaniu. Jej gra jest oceniana jako "piękna, dojrzała, ekspresyjna, z bogatą paletą kolorów" (Gazeta Wyborcza, Polska).

 Głosy krytyków:
"Blanka Bednarz zjawiskowo wykonała Mity op. 30. Skrzypaczka czaruje pięknym dźwiękiem, bogatą paletą barw i wyjątkową muzykalnością"
                                      Monika Mańkowska, Twój Tydzień Wielkopolski, 2011

"
Interpretacja Blanki Bednarz  była znakomita. Grała z wielką swobodą,  perfekcyjną intonacją i niewysłowioną  słodyczą. Wykonanie było wspaniale i dowodziło głębokiego zrozumienia etnicznych korzeni tej muzyki...."
                                     Dayle Van der Sande                  
                                     http://www.usc.edu/dept/polish_music/news/oct)&.html
                              
       Polish Music Newsletter, Październik 2007, Vol. 13, No. 10. ISSN 1098-9188.)
                                     Koncert 19.08. 2007 w Philadelphia Ethical Society


Powrót do poprzedniej strony Wersja do druku Powrót na górę strony